Køre- og køreoplevelse: Førerne af de to traktorer har ikke været i stand til at bemærke noget unormalt i, hvordan traktorerne fungerede eller udførte. Alle kommentarer indikerer, at det ikke er muligt at fastslå, at vi har kørt til 100% RME.
Startegenskaber / koldstart: Testen er udført i den varme sæson, indtil videre har det ikke været en udfordring. Energifabrikens erfaring fra andre maskiner ved 100% RME har imidlertid vist, at nogle maskiner kan reagere lige i starten, selv under varme forhold. Du kan derefter mærke en anden kørsel på motoren i løbet af det første sekund / sekunder efter tænding, men dette har ikke været tilfældet med disse traktorer. Den 4-cylindrede model, Valtra N154e, fortsætter testen selv over vinteren, så der får vi svar på køleegenskaberne, forudsat at vi får nogle få muligheder med køling.
Lugt: Der blev ikke påvist nogen lugtændring fra udstødningsgasserne i testperioden. Når man bruger RME i ældre motortyper (før 2009/2010), opleves mere eller mindre “stegelugt” om udstødningsgasserne, jo ældre motor, jo klarere “stegelugt”. I løbet af efteråret pløjning med traktoren, der er gået uden for Uppsala, er der udført vedligeholdelse på ploven inde i værkstedet, hvorefter traktoren er kørt kortere tid indendørs til f.eks. drej ploven, så er der ikke fundet nogen lugt.
Røg: Der er ikke observeret unormal røg.
Brændstoffilter: Traktorerne har haft originale filtre gennem hele testperioden. Normalt skal du skifte brændstoffilter efter en til to måneders RME-brug, grunden til dette er, at RME opløser gamle aflejringer fra fossil diesel, som derefter øger belastningen på brændstoffiltrene i starten. I dette tilfælde er traktorerne helt nye og har således ingen fossile aflejringer i brændstoftanken eller rørene.
Olietest: Olie-analyse er blevet udført to gange på begge traktorer. Den første gang ved cirka 200 timers drift og den anden gang omkring 400 – 500 timers drift. Alle analyser har vist normale værdier. Ingen fortynding af brændstof i olien.
Effekt: 7,5 – 9,5% lavere maksimal effekt i RME-drift sammenlignet med diesel. Dette hænger sammen med RMEs lavere energiindhold pr. Liter brændstof. Det er i det normale interval, som man kan forvente. Chaufførerne har ikke bemærket denne kraftreduktion, når de kører i testen, da chaufførerne aldrig har kørt disse specifikke traktorer med diesel, de har heller ikke været i stand til at foretage den sammenligning.
Brændstofforbrug: 4 – 8% øget forbrug under RME-drift sammenlignet med diesel. Dette er også i tråd med hvad vi kunne forvente. Det faktum, at RME-molekylet indeholder ilt, betyder at forbrændingen har potentialet til at være noget mere gunstig. Muligvis kan dette være grunden til, at brændstofforbruget afviger mindre fra dieselforbruget, end den maksimale effekt gør.
Adblue: Det er kendt fra tidligere data og målinger, at NOx-emissioner (nitrogenoxider) under RME-drift er højere end fra diesel. Forbruget af Adblue stiger derfor normalt under RME-drift, fordi SCR-systemet kompenserer for de øgede NOx-emissioner. Vi kunne ikke bestemme nogen specifik stigning, da vi havde store forskelle i målte værdier (+ 5% – 50%). Vi kan dog bekræfte tendensen med øget forbrug af Adblue under RME-drift. Sensorværdien for NOx ifølge SCR-systemet viser, at NOx-indholdet i udstødningsgasserne er ækvivalent, uanset hvilket brændstof der bruges; systemet kan håndtere NOx-emissioner uanset brændstof.